Aprašymas
Žalvarinis astroliabas ant juodo akmens pagrindo
Astroliabas, dar vadinamas armiliarine sfera, yra vienas svarbiausių astronavigacinių išradimų žmonijos istorijoje. Astroliabais naudojosi didžiausi viduramžių protai, tarp jų ir Mikalojus Kopernikas. Jais buvo nustatomos ekliptikos ir ekvatoriaus koordinatės, atliekami įvairūs matematiniai ir astronominiai skaičiavimai, pavyzdžiui, nustatomas saulėtekio ir saulėlydžio laikas, dienos ilgis, astronominis saulės ir žvaigždžių aukštis.
Astroliabo centre pavaizduota Žemė, apsupta ekvatoriaus, Vėžio ir Ožiaragio atogrąžų bei Zodiako žiedų.
Astroliabas, kaip žmonijos siekio pažinti visatą simbolis, puikiai tiks kaip unikali dovana mokslininkui, astrofizikui ir universiteto darbuotojui. Jis taip pat yra graži mokslinio stiliaus darbo kabineto ar svetainės puošmena.
Žalvarinis astroliabas – puiki dovana įvairiomis progomis!
Informacija apie gaminį:
Medžiaga: žalvaris, akmuo
Spalva: žalvaris, juoda
Matmenys: aukštis – 15 cm, pagrindo skersmuo – 7,5 cm, astroliabės skersmuo – 8,5 cm
Akmeninis pagrindas
Astroliabas – senovinis dangaus žemėlapis
Astroliabas – tai nepaprastai sudėtingas ir elegantiškas instrumentas, kurį šimtmečius naudojo astronautai, jūrininkai ir astrologai. Šis prietaisas leido matuoti dangaus kūnų aukštį virš horizonto, nustatyti laiką, geografinę platumą ir netgi prognozuoti dangaus kūnų judėjimą.
Astroliabo sandara ir veikimo principas
Astroliabas paprastai susideda iš šių pagrindinių dalių:
- Mater – tai pagrindinis diskas, ant kurio išgraviruotos įvairios skalės ir apskritimai, atitinkantys skirtingas platumas.
- Rete – tai perforuotas diskas, ant kurio išgraviruotos žvaigždžių ir planetų pozicijos.
- Alidade – tai judanti liniuotė su dviem taikikliais, naudojama matuoti kampams.
- Tympanum – tai nedidelis diskas, naudojamas laiko matavimui.
Astroliabo veikimo principas remiasi sferinės astronomijos žiniomis. Sukdami rete ir alidadę, stebėtojas galėdavo suderinti žvaigždės padėtį su atitinkama skalė ant mater. Taip buvo nustatomas žvaigždės aukštis virš horizonto, o iš šio duomenų – ir kitos svarbios astronomines charakteristikos.
Astroliabo naudojimo sritys
Astroliabas buvo plačiai naudojamas įvairiose srityse:
- Astronomija: Astroliabas buvo pagrindinis instrumentas, naudojamas stebėti ir matuoti dangaus kūnų judėjimą.
- Navigacija: Jūrininkai naudojo astroliabą, kad nustatytų savo buvimo vietą pagal žvaigždžių padėtį.
- Laiko matavimas: Astroliabas galėjo būti naudojamas kaip laikrodis, ypač kai nebuvo kitų tikslių laiko matavimo prietaisų.
- Astrologija: Astrologai naudojo astroliabą, kad sudarytų horoskopus ir prognozuotų ateitį.
Astroliabo istorija
Astroliabas buvo išrastas helenistinėje Egipte II a. pr. m. e. ir toliau buvo tobulinamas arabų mokslininkų. Viduramžiais astroliabas tapo vienu svarbiausių mokslinių instrumentų Europoje. Tačiau su teleskopo išradimu XVI a. astroliabo reikšmė pradėjo mažėti.
Kodėl astroliabas buvo toks svarbus?
Astroliabas buvo ne tik mokslinis instrumentas, bet ir meno kūrinys. Daugelis astroliabų buvo puošti sudėtingais ornamentais ir graviūromis. Šis prietaisas simbolizavo žmogaus norą pažinti ir suprasti sudėtingą kosmosą.
Apibendrinant, astroliabas yra įspūdingas žmonijos intelekto ir kūrybiškumo pasiekimas. Nors šiandien astroliabas dažniausiai naudojamas kaip dekoratyvinis elementas arba istorinis artefaktas, jo palikimas astronomijoje, navigacijoje ir kultūroje išlieka neįkainojamas.
Dovanokite išskirtinę dovaną!
Atsiliepimai
Atsiliepimų dar nėra.